Haber

GABON’UN DİNA’NIN AİLESİ FIRINI GETİRMEK İÇİN ADLİ TIP’A GELDİ

KARABÜK’te Filyos Çayı’nda yaşamını yitiren Gabon asıllı üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ailesi, kızlarının cenazesini almak için Yenibosna’daki Adlı Tıp Kurumu’na geldi. Anne Jessica Sandra Makemba Panga, “Şu anda cenazesi Gabon’a geri götürülecek. Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak. Dina Cuma sabahı Afrika’ya dönecek” dedi. İstanbul Gabon Derneği Başkanı, “Cenazemizi hep birlikte kaldıracağız. Ondan sonra işleme koyacağız. İşlemden sonra tekrar Gabon’a götüreceğiz” dedi.

26 Mart’ta Filyos Çayı’nın Yeşilköy mevkiinde, makinistin ihbarı üzerine bölgeye gelen gruplar, derede Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın cansız bedenini buldu. Karabük’te Gabon uyruklu bir üniversite öğrencisinin ölümü yaklaşık 2 aydır aydınlatılamadı. Aile ikinci kez otopsi istedi. Ancak Gabon Büyükelçiliği 6.000 dolarlık otopsi ücretini ödemedi. Dina’nın cenazesi soğutma yetersizliği nedeniyle Karabük’ten İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Ceset, bir aydan fazla İstanbul Adlı Tıp Kurumu’nda tutuldu. Ailesi bugün cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu’na geldi. Cenazeyi teslim almak için aileye İstanbul’da yaşayan İstanbul Gabon Derneği Başkanı eşlik etti. Dina, uluslararası cenaze nakil aracıyla alınıp memleketine götürülecek.

‘GABON’A GERİ GETİRECEĞİZ’

Cenazeyi teslim almak için aileye eşlik eden İstanbul Gabon Derneği Başkanı Dina’nın annesi ve babası cenazeyi almaya geldi. Cenazemizi hep birlikte kaldıracağız. Ondan sonra ilgileneceğiz. İşlem tamamlandıktan sonra Gabon’a geri götüreceğiz. Annesinin psikolojisi çok kötü. Annesi her gün ağlıyor, babası da ağlıyor. Babası dün gece uyuyamadı. İkinci otopsi için para verilmedi, başka bir seçenek bulundu” dedi.

‘KIZIMIN ÖLÜMÜNÜN TAKİP ETMEYECEĞİM’

Anne Jessica Sandra Makemba Panga, “Otopsi ücretini başka bir şekilde bulduk. Bir avukat bize geldi ve serbest şekilde halledeceğini söyledi. Kendimi güçsüz hissediyorum. Kızım Türkiye’ye okumaya geldi ama öldü. Şimdi de cenazesi var.” Gabon’a geri dönecek, “Onun peşine düşeceğim, adalet yerini bulacaktır. Cuma sabahı Dina Afrika’ya dönecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu