Ekonomi

ABD borç tavanı desteği

Altın, ABD’nin temerrüde düşme tehdidinin güvenli limanlara olan talebi artırmasıyla ikinci günde yükseldi.

Spot altın ons başına 1.980 doları test etti. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.260 TL seviyelerinde.

Çeyrek altın 2 bin 70 liradan, Cumhuriyet altını 8 bin 370 liradan satılıyor.

Altın, yatırımcıların borç tavanı krizi ve Fed’in faiz patikası konusunda daha fazla netlik beklemesiyle geçen hafta Nisan başından bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra dar bir aralıkta işlem gördü.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, iki tarafın borç limiti konusunda anlaşmaya varamadığını söylerken, son tarihin daralması finans piyasalarında endişeleri artırıyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın 2.000 $ seviyesini yeniden yakalamaya çalışıyor ve bu borç tavanı krizi büyüdükçe devam edecek. Görünümdeki artan risklerin yatırımcıları güvenli varlıklara yönlendirmesini ve bu durumun altını desteklemesini bekliyoruz.”

Siyasi bir çıkmaza ilişkin endişeler, temerrüt senaryosunun gerçekleşmemesi durumunda ödenmeme riski en yüksek olan kısa vadeli Hazine bonolarının getirilerini artırıyor.

Bu, yakın vadeli oranların Çarşamba günü düşen 10 yıllık gösterge tahvil getirisinin oldukça üzerine çıkmasına izin verdi. Daha düşük getirili daha uzun vadeli tahviller, genellikle faiz getirmeyen spot altın için pozitif olarak değerlenir.

ugurludaghaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu