Ekonomi

Amaç; Tarihin en yüksek ihracatına ulaşmak

2022’nin ikinci yarısında çip krizinin etkilerinin azalmasıyla yılsonu hedeflerinin üzerinde rakamlara ulaşılacağına inandıklarını vurgulayan OİB Lideri Baran Çelik, “Mart ayında 3,3 milyar dolarlık rekor ihracat bize güç verdi. Bu hedefe ulaşmak için güçlü bir motivasyonla.”

Genel Kurul’da bir önceki dönemin faaliyetlerini ve hedeflerini anlatan bir sunum yapan Çelik, “Tüm zorluklara rağmen geçen yıl ihracat sayımız 31 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin dünya toplam üretimine baktığımızda, ülkemiz hızla Fransa’nın ardından 13. sırada yer almaktadır. Bu anlamda hem Fransa’yı hem de Endonezya’yı geçme imkanımız var.

Ticari araçlarda Avrupa Birliği’nin 27 ülkesi arasında ilk sırada yer alıyoruz. Binek araçlarda altıncı, toplam üretimde ise dördüncü sıradayız. 27 Avrupa Birliği ülkesindeki toplam araç üretiminin yüzde 13’ü ülkemizde gerçekleşiyor.

Son dönemde 17 bin katılımcının katılımıyla 96 eğitim programı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Baran Çelik, “20’den fazla fuar ve heyet programı gerçekleştirdik. Yurtdışında düzenlenen birçok fuara ulusal olarak katılarak uluslararası arenada yeni çalışma alanları arayışlarımızı sürdürdük. Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışmamızı başarıyla gerçekleştirdik. Sektörümüzün vizyonunu genişleten çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu