Ekonomi

Trabzon’da Hamsi Fiyatları Düşüyor

Son dönemde Trabzon açıklarında yüksek fiyatlara satılan hamsinin bol miktarda avlanması balıkçıyı sevindirirken, 3 kilo hamsinin 100 liradan satıldığı öğrenildi.

Trabzon Balık Hali’nde düne kadar kilosu 50 TL’ye satılan hamsi, bugün 35 TL’den, 3 kilosu 100 TL’den satılıyor. Diğer balık türlerinin de giderek çoğalacağı öngörülüyor.

Balık Pazarı esnafından Mehmetcan Örseloğlu, şu an hamsilerde bolluk ve bereket olduğunu belirterek, “Çok güzel, fiyatlar makul. 3 kilo hamsi 100 TL, 1 kilo da arada gidiyor” dedi. 35-50 TL. Şu anki döneme göre çok güzel ama tabii havalar da sıcak.” Hamsi bolluğunun yanı sıra kaçınılmaz olarak bir miktar kıtlığı da beraberinde getirecektir. Çünkü hamsi soğuk iklimleri seven bir hayvandır. Ama umarım gelecekte havalar daha da soğur. Havalar soğuduğunda daha verimli, daha bereketli olacağına inanıyoruz. Şu anda hamsi, istavrit ve mezgit balıklarına ilgi daha fazla. “Ancak şu anda çok fazla istavrit yok, en çok sorulan soruların başında palamut geliyor, palamut da olmadığı için şu anda hem maddi hem de sağlık açısından en çok tercih edilen hamsi.”

Son dönemde hamsi fiyatının kilosu 75-50 TL arasında olduğunu ancak şimdi kilosu 35 TL’den satıldığını belirten balıkçı Gökmen Aydın, şöyle konuştu: “İnşallah havalar soğuduğunda hamsi daha da çoğalır. Hamsi artık büyümeye başladı. Tavuğun kilosu hamsinin kilosu 150 TL’dir.” “Vatandaşların tercihi artık hamsi oldu. 5 kişilik bir aileye 2 kilo hamsi yetiyor. Yerli hamsi büyümeye başladı, şimdi yeme zamanı” dedi.

Öte yandan hamsi hariç satılan somonun kilosu 150 TL, çipura 175 TL, levrek 175-250 TL, mezgit 100 TL, barbunya 150-200 TL fiyatla satıldığı görüldü. ve alabalık 125 TL. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu