Haber

Mudanya’da yanan ormanlık alan yeniden yeşerecek

Bursa’da yanan 25 hektar orman alanı yeniden yeşerecek

Mudanya’da küle dönen 25 hektar alanda çalışmalar başladı

Yangın alanında kaç ağacın ve hangi türün etkileneceği drone ile belirleniyor.

BURSA – Bursa’nın Mudanya ilçesinde küle dönen 25 hektarlık orman alanı, yoğun çalışmaların ardından eski ihtişamına kavuşacak. Yetkililer, fidan dikiminin sonbaharda planlanacağını ve en kısa sürede temizlik çalışmalarının yapılacağını belirtti. Yangının ardından bölgede çalışmalarını sürdüren Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yanan alanı drone ile tarayarak veri tabanı oluşturmaya çalışıyor.

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Göynüklü Mahallesi’nde 2 Eylül 2023’te meydana gelen orman yangınının yaraları iyileşmeye başladı. Yaklaşık 17 saat süren yoğun çalışma sırasında 6 uçak, 6 helikopter, 52 aracı, 16 ilk müdahale aracı, 32 su tankeri, 20 iş makinesi ve 420 işçinin müdahalesiyle daha fazla alanın küle dönüşmesi engellendi. Orman Bölge Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, arama kurtarma ekipleri ve vatandaşlar da titizlikle çalıştı. Söndürülen alanda yanan ağaçların temizliğine en kısa sürede başlanacağı açıklandı.

Kül haline gelen bölgedeki ağaçların kaldırılmasının ardından 2023 sonbaharında fidan dikimine başlanacağı açıklanırken, yangının çıkış nedeni araştırılıyor. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerine ait drone’larla etkilenen bölgenin haritası çıkarılırken, kaç ağacın yandığı, hangi ağaçların daha fazla zarar gördüğü gibi veri tabanı oluşturulması için çalışmalar yapılıyor.

İmara açılacağı iddiaları her ne kadar kulaktan kulağa dolaşsa da önceki yıllarda olduğu gibi 2015 yılında Göynüklü, Çağrışan ve Nilüferköy’de dikilen fidanların yüksekliği ve çevresindeki 170 hektarlık alan küle döndü. Mudanya ilçesi artmaya devam ediyor.

Yanan bölgelere 3 kat daha fazla fidan dikildi

Çağrışan bölgesinde 36 hektar alanda yanan 8 bin 702 ağacın yerine yaklaşık 47 bin 800 fidan, yangınların ardından 1 yıl içinde Göynüklü ve Nilüferköy ortasında yanan 47 bin 695 ağacın yerine ise 131 bin fidan dikildi. . Yangın sonrası akıllara gelen bu alanlar drone ile de izlendi.

kucukcekmece-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu