Haber

‘Göynük’ün İncisi’ Çubuk Gölü’nde kuraklık endişesi

‘Göynük’ün İncisi’ Çubuk Gölü’nde kuraklık endişesi

Bahar havasının yaşandığı Çubuk Gölü’ne gelenler kuraklık endişesi yaşıyor.

BOLU – Bolu’nun Göynük ilçesi yakınlarındaki Çubuk Gölü’nde bahar havası yaşanırken, pikniğe gelen ziyaretçiler kuraklıktan tedirgin olduklarını dile getirdi.

İl merkezine 97 kilometre uzaklıkta bulunan Çubuk Gölü, kış aylarında yaşanan bahar havasıyla verdiği keyfi yansıtıyor. Sarı, yeşil ve kahverengi tonlarının hakim olduğu bölge, doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. ‘Göynük’ün incisi’ olarak anılan Çubuk Gölü, etrafı dağlarla çevrili bir bölgede bulunuyor. Kampçıların ve trekking yapanların sıklıkla ziyaret ettiği Çubuk Gölü her mevsim ilgi görüyor. Ancak son zamanlarda Bolu’da yağış olmaması nedeniyle gölün suyu çekildi.

Sakarya’dan gelen Salih Polat, “Sömestr tatili nedeniyle tur atmaya karar verdik. Arkadaşlar biz Sakarya’da kar olmadığı için Bolu civarına kar bekliyorduk. Buraya geldik parkelerimizi çıkardık. tahminen küresel ısınmadan bahsediliyor.buz var denildi hatta gölde yürüyen insanlar bile vardı.artık buz yok maalesef buz yok su yüzücü şeklinde Kenarlardan görünüyor.Ağaç kökleri de görünüyor.Böyle giderse gördük ama gelecek nesiller için tedirginiz.Bir an önce analiz yapılmalı.Küresel ısınmanın etkisi ne olursa olsun, Yetkililer bir an önce harekete geçmeli” dedi.

Şevval Gül Polat, “Kar görmeyi bekliyorduk, gördüğünüz gibi kar yok, yağmur bile yok. Gölün suyu çekildi ama büyüklerimiz bile gölün donduğunu söylediler ve üzerinde yürüyorduk. . Zaten durum buysa ileride ne olacağını düşünmek bile istemiyorum. Yaşanabilir bir dünya bırakın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu