Haber

Bakın, Taliban’ın muhteşem arabası ne oldu: içi ve dışı!

Taliban, Afganistan’ın ilk yerli arabasını ürettiklerini açıkladı. Spor arabaya ‘Mada-9’ adı verildi. Bir yılı aşkın bir süre önce ülkenin kontrolünü ele geçiren Taliban’ın üst düzey liderleri, arabayı üretmenin bir onur olduğunu söylediler.

Yapılan açıklamaya göre; “Afgan Teknik ve Meslek Enstitüsü” tarafından tasarlanan otomobilin geliştirilmesinde 30 mühendis çalıştı.

‘MOTOR STANDART SEDAN’ İDDİASI

Ancak spor görünümlü muhteşem otomobilin motorunun ve birçok parçasının Toyota Corolla’ya ait olduğu iddia edildi.

Taliban yetkilileri ise yapılan modifikasyonlar sayesinde aracın standart bir sedandan çok daha hızlı olduğunu iddia etti. İlerleyen zamanlarda araca bir de elektrikli aktarma organının ekleneceği belirtiliyor.

DERİN EKONOMİK KRİZ

Uzun yıllardır savaşın sürdüğü ülkede Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından Batılı ülkeler yardımları kesti. Dolayısıyla mevcut ekonomik kriz derinleşmiştir. Bankacılık sisteminin büyük zarar gördüğü ülkede son dönemde binlerce işyeri kapanmak zorunda kaldı. İşsizlik, yoksulluk ve açlık endişe verici boyutlara ulaştı.

En son BM raporlarına göre, ülke nüfusunun yarısından fazlasının yardıma ihtiyacı var. Emsal olarak yetersiz beslenme, kızamık, çocuk felci gibi birçok hastalık artarken sağlık kurumları da imkansızlıklarla boğuşuyor.

haber-suhut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu