Sağlık

Bakan Koca açıkladı: Deprem bölgesindeki sağlık çalışanları için yeni düzenleme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesi olan Kahramanmaraş’ta açıklamalarda bulundu. Şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması gerektiği uyarısında bulunan Bakan Koca, sağlık çalışanlarının deprem bölgesinde gönüllü çalışabilmesi için yeni düzenleme yaptıklarını da duyurdu.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılması risklidir. Bunun bir kısmı mikrobiyoloji ve kimyasal uyumsuzluktur. Israrlı uyarımı tekrarlamak istiyorum. Valilik ve kaymakamlıklar açıklama yapana kadar şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmayalım. Su hayattır, hep öyle kal, hastalık yapma.

Şu ana kadar halk sağlığını tehdit eden bir durum yok. Bu günlerde dikkatli olunması gereken bazı bahisler var. Bunlardan biri tetanoz. Paslı çiviler, bıçaklar, metal ile bulaşabilir. Önlemeye büyük önem veriyoruz.

Deprem bölgesinde enkazda görev yapan görevlilere tetanoz aşısı yaptık. Depremzedelere tetanoz aşısı da yapıldı. Depremde hafif de olsa yaralandıysanız tetanoz aşılarınızı ihmal etmemenizi rica ederim.

Ortaya çıkan toz da bir risk oluşturuyordu. Bunu önlemek için 2 milyondan fazla N95 maskesi dağıttık. Ağır enkaz kaldırma işlerinde maske kullanımı asla ihmal edilmemelidir.

GÖNÜLLÜ TALEP İÇİN BAŞVURU FORMU OLUŞTURULDU

Bölgedeki sağlık çalışanları için yeni bir düzenleme yapıyoruz. Öncelikle gönüllülüğü kolaylaştırıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarımızın gönüllülük talebi için başvuru formu oluşturulmuştur. Gönüllü başvuruları için ihtiyaç doğrultusunda Bakanlığımızca görevlendirme yapılacaktır.

Görev yeri deprem bölgesi olan yan yana görevlendirilmek isteyen sağlık çalışanları için bir düzenleme daha yaptık. Bu arkadaşlarımızın atanma başvuruları İşçi Bilgi Sistemleri üzerinden alınacaktır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu