Ekonomi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Faydalı Böcek Desteği Sağlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarım ilacı kullanımını azaltmak için üreticilere ‘faydalı böcek’ esası verildi, zararlı böceklerle uğraşılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Tarımsal Hizmetler Dairesi Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü ekiplerince Serik ilçesine bağlı Alımlar Köyü ve Çakış mevkiinde bulunan nar ve narenciye bahçelerine faydalı böcekler salındı.

Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü Böcek Üretim Tesisi Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Özer yaptığı açıklamada, çalışmaları zararlı böceklerden korumak için ilaç yerine faydalı böceklerin kullanıldığını belirtti.

Büyükşehir belediyesinin uygulamayı yaygınlaştırmak ve ilaç kullanımını azaltmak amacıyla çiftçilere çeşitli destekler verdiğini kaydeden Özer, “Belediyenin desteğiyle faydalı olarak nitelendirilen ‘yırtıcı ve parazitoit’ böcekleri serbest bıraktık. Böcekler, unlu bitlerle mücadele kapsamında naz bahçelerinde yetiştiriliyor. Tarım ilacı ne kadar az kullanılırsa o kadar sağlıklı ürünler elde edilecek.”

Çiftçi Arif Özdemir de çalışmalarda pestisit kalıntılarına neden olduğunu bildirdi. 2 yıldır faydalı böcekleri bahçelerinde kullandığını anlatan Özdemir, “Faydalı böcekler unlu böceği yiyor, biz de doğal ve güvenilir ürünler üretebiliyoruz.” açıklama yaptı

haber-tatvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu