Haber

ABD’den Suudi Arabistan-İsrail normalleşmesine ilişkin dikkat çeken açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, çevrimiçi bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby, Wall Street Journal’ın (WSJ) haberinde, İsrail ile olası bir normalleşme anlaşmasının ana hatlarının ABD ve Suudi Arabistan’ın ortasında belirlenmesine ilişkin, ” Sanıyorum bu haber, bazı kimselerde görüşmelerin olduğundan daha ileri ve kesin bir aşamada olduğu izlenimini uyandırdı.” sözünü kullandı.

Kirby, ABD Lideri Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve beraberindeki heyetin İsrail-Suudi normalleşmesi açısından nelerin mümkün olduğunu görmek üzere Suudi Arabistan’a gitme çabalarını onayladığını belirtti.

“UZUN HİKAYE KISACA ANLAŞMA DİZİSİ YOK”

Kirby, iki egemen devlet olan İsrail ve Suudi Arabistan arasında normalleşme konusunda herhangi bir anlaşmaya varılacağının altını çizerek, ” O noktaya gelmeden önce yapılacak çok tartışma var. Uzun lafın kısası, üzerinde anlaşmaya varılmış bir dizi müzakere yok. Bölgede bizim ve arkadaşlarımızın sahip olduğu normalleşme veya diğer güvenlik konularını düzenlemek için üzerinde anlaşmaya varılmış bir çerçeve yok.” söz konusu.

Kirby, normalleşmeyi desteklediklerini belirterek, ABD yönetiminin bu konuda diyaloğu sürdürmek ve ilerleme sağlamak için çabalarını sürdüreceği mesajını verdi.

WSJ, ABD ve Suudi Arabistan, ” İsrail’in Filistinlilere tavizleri, ABD’nin Riyad’a güvenlik garantileri ve sivil nükleer programı için takviyelerKarşılığında, Suudi Arabistan’ın İsrail’i tanımasını da içeren bir anlaşmanın geniş sınırlarını kabul ettiğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu